Jdi na obsah Jdi na menu
 


Investigativní novináři

 

2018-04-05_111500.jpg2018-04-05_111536.jpg

 

jk.jpg

2018-04-05_111922.jpg

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která spadá přímo pod premiéra v demisi Andreje Babiše, se v posledních týdnech zaměřila na práci investigativních novinářů. Reportéři Sabina Slonková, Jaroslav Kmenta a Janek Kroupa jsou přesvědčeni, že jde o účelový krok, který má za cíl odhalit zdroje jejich informací.

Článek

„Tato vyšetřování nás a naše zdroje mají kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce,“ uvádí trojice investigativních reportérů ve společném prohlášení, které v přiloženém dokumentu nyní zveřejňují Seznam Zprávy.

Sabina Slonková musela na výslech kvůli textu z loňského srpna, který se týkal policejní žádosti o vydání poslance Andreje Babiše k trestnímu stíhání za kauzu Čapí hnízdo. Janka Kroupu si na GIBS předvolali kvůli jeho informacím o anonymním twitterovém účtu Julius Šuman, na němž byly zveřejněny tajně pořízené Babišovy nahrávky. Jaroslava Kmentu zase vyslýchali kvůli spisu Krakatice, na který se naposledy odvolával při psaní své knihy Boss Babiš.

Své zkušenosti s výslechy popisují všichni novináři, jichž se vyšetřování týká, ve videu umístěném nahoře v tomto textu.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se kromě toho začala zabývat i několika reportážemi ze seriálu Seznamu Zvláštní vyšetřování, které se rovněž dotýkaly Andreje Babiše.

 

prohlaseni.jpg

 

Vyšetřování novinářů potvrzuje tiskový mluvčí GIBS Ivo Mitáček. „Objevily se nové informace, kterými se zabýváme. V tuto chvíli je není možné komentovat, protože probíhá aktuální trestní řízení - a to je v neveřejné fázi,“ říká Mitáček

 

ho3bam.jpg

 

Nemám žádnou důvěru ve státní orgány. Policie a úřady ohrožují kvůli premiérovi v demisi naši práci. Je to největší ohrožení naší práce, které pamatuji, říká investigativní novinář Jaroslav Kmenta o výsleších, na které si policie v posledních týdnech zve novináře, již v minulosti pracovali na závažných kauzách.

Článek

„Andrej Babiš se dostal do obrovských potíží se svojí minulostí a aktivitami, které prováděl jako politik, lobbista a podnikatel. Ty informace se dostávají na veřejnost. Přidaly se k tomu další kauzy. Čapí hnízdo, objevil se Twitter Julius Šuman, na kterém byly zveřejněny nahrávky z jeho soukromí. On tehdy prohlásil, že je to všechno špína, jež se proti němu chystala dlouho. Podle něj je to spiknutí kmotrů a gaunerů proti němu. Potřebuje tuto teorii obhájit veřejně,“ tvrdí investigativní novinář Jaroslav Kmenta.